Обрані місця з інтерв'ю Джейн А. Парсонс-Фейн,  учениці М.Еріксона, в минулому - президента Нью-йоркського товариства М. Еріксона. Д. А. Парсонс-Фейн протягом десяти років працювала в галузі психіатрії клінічним соціальним робітником, зараз має приватну практику та видає навчальне відео семінару з М. Еріксоном (інтерв'юер Carol Kercshaw).

Джейн двічі брала участь у тижневих навчальних семінарах з М.Еріксоном в 1979 р. Другий тиждень вона зняла семінар на відео і потім провела безліч часу, продивляючись його вдома. З її слів, кожного разу, коли вона його дивилась, вона навчалась чомусь новому  або ж на іншому рівні. Вона відчувала силу цієї людини, яка швидко перетворювалась з грайливого  жартівника у людину з лазерно-гострою ясністю, яка казала "Біль є незавершеним навчанням".

С.K.: Чи можете ви дати визначення або описати "еріксонівський напрям"?

JPF: Думаю, що ні, оскільки стиль роботи Мілтона Еріксона неможливо обмежити якимсь визначенням,  якщо ви тільки присутні при цьому, ви також навчаєтесь в несвідомому стані. Я переживала інтенсивне спостереження та фокусування лазерної гостроти, комунікацію, яка впливала на мене  на багатьох рівнях, одночасно  вражала та зворушувала, крутійський гумор та глибоку людяність. Часто я виходила з його кабінету на Іст Хейвард Авеню в стані сплутаності, збудження, іноді виснаження й була готова розплакатися, але не через сум чи біль, а тому, що була сповнена неясним і майже нестерпним почуттям життя навколо та всередині мене. Місто Фенікс і тепер діє на мене таким чином. Це немов коли я вдихаю свіже повітря і, щодо Феніксу, це діє чарівним чином.

Я вважаю, що Еріксон був одночасно сумлінним вченим та великим митцем людського духу та його можливостей. Його напрямок розвивався через практику протягом всього життя.  Його роботи містять у собі глибокий елемент впевненості, те, чим, на мою думку є психотерапія: впевненістю в собі та здатністю відпускати ті шаблони, які обмежують.

СK: Ви описували поняття "сімейний транс". Чи можете сказати, що ви під цим розумієте?

JPF: У людей постійно змінюється  стан свідомості, вони входять в трансовий стан та виходять з нього. Вони постійно наводять та приймають гіпнотичні індукції.  Можна сказати, що сім'я в  інтенсивному несвідомому навчальному досвіді створює єдину гіпнотичну єдність. Кожний з нас є її частиною, яка була сформована через унікальний стан свідомості, який був характерним для нашої родини... В дитячому віці ми багато часу перебуваємо в трансовому стані. В нашому тілі та в нашій поведінці, в трансі, індукованому іншими, ми переносимо міфи, послання та навчальний досвід, які ми отримали через гіпнотичні відбитки... Думаю, що В.Сатір, М.Фельденкрайз та М.Еріксон працювали з базовими елементами мозку, а саме - з "мозком рептилії" та відбитками, які є закодованими в нашій психіці. І частина роботи тут - дегіпнотизація та виринання з так званого сімейного трансу. 

СK: Ви працювали з цілим рядом відомих майстрів, кого з них можна розглядати такими, що доповнюють роботу Еріксона?

JPF: Думаю, що робота Вірджинії Сатір та Моше Фельденкрайза є подібними до роботи Еріксона. Сатір, хоча вона не називала те, що вона робить, гіпнозом, працювала зі змінюваними станами свідомості. Моше Фельденкрайз, який написав французькою мовою книгу про Еміля Куе, цінив та розумів гіпнотичну сугестію і його робота в дійсності пов'язана з гіпнозом тілесної реорганізації...  Коли ми передаємо своє розуміння гіпнозу в еріксонівській перспективі, можемо пропонувати звернути увагу на те, як людина рухається від одного стану свідомості до іншого та випробувати стан подвійної свідомості. Одна частина свідомості рухається повністю в "тут і тепер", в той самий час інша частина свідомості є безоціночним свідком цього досвіду. І те і інше є присутнім одночасно. Також Ернест Хільгард  називав цю частину "прихованим спостерігачем".

Ще його називають феноменом "подвійної свідомості". Зміст та процес тривають одночасно. Досвід цього - бути частиною змістів та процесів, і бути одночасно поза цим може змінити життя людини.  Роботи Мілтона Еріксона дають людям людям свободу та простір образу думок та почуттів... В кожній людині міститься її власний світ. Дійсне навчання означає повернутися додому до самого себе... Вірджінія Сатір мала на увазі щось подібне, висловлюючись: "Приймай всі частини самого себе". Еріксон казав: "Довіряй власному безсвідомому, воно знає більше, ніж ти знаєш, що знаєш" та "правом людини є отримувати задоволення від себе". І це відбувається  в процесі кожної миті  спостереження, через прийняття, довіру та відпускання - одночасно...  Техніки самі по собі є механікою. Різницю привносить терапевт зі своїм власним безсвідомим. І це є в дійсності серцем та душею цілющих стосунків і це є також тим, що втілилося в моє розуміння через Еріксона, Фельденкрайза та Сатір.

CK: Ви є визнаним Фельденкрайз-терапевтом, чи можна інтегрувати еріксонівський напрямок та роботу за методом Фельденкрайза?

JPF: Я не  працюю з тілом виключно за методом фельденкрайзівської "функціональної інтеграції". Та, у всякому випадку, я привношу його спосіб навчання та міркування в мою гіпнотерапевтичну практику. Еріксон часто говорив про сенсомоторну організацію, наприклад, в своїх наведеннях про раннє навчання. Він описував це як можливість зміни розуміння свого тіла. Він казав: "вчіться тому, щоб гарно себе почувати у своєму тілі". Після того, як Моше Фельденкрайз захворів на церебральний тромбоз, від якого він незабаром помер, він читав лише одну книжку - це була книжка навчальних історій Еріксона "Мій голос залишиться з Вами" під редакцією Сідні Роузена. Вони зустрічалися з Еріксоном лише одного разу, і це була інтенсивна та пам'ятна післяобідня зустріч. Я знаю, що вона глибоко вплинула на М.Фельденкраза. 

CK: Як професійно успішна жінка, можете ви позначити стратегії мислення, які ви особисто використовуєте для вирішення конфліктів, проблем або ж досягнення мети?

JPF:Думаю, що при роботі з людиною, її обходженням з конфліктами, з вирішенням проблеми, визначенням і досягненням мети найважливішим є прийняття всіх частин себе, також найбільш впертих, найбільш бунтівних, найбільш лячних. Вважаю важливим розпізнавання ранніх вражень, які  свідомо чи несвідомо впливають на ставлення людини до страху: страху сильних почуттів, страху невдачі, страху успіху, страху близькості, страху бути покинутим, страху втрати, і, мабуть, навіть страху наповненим та інтенсивним досвідом. Я вірю в те, що найкраща допомога в тому, щоб допомогти людині прийняти своє право на почуття, як і пізнати кожну частину себе. Можливо граціозно рухатися по життю, використовуючи необхідну кількість енергії, щоб займатися певною діяльністю.. Я чула якось буддистський вислів: "Життя є чередою відпускань".

      Гіпноз вчить нас впевненості в собі. Еріксонівський підхід вчить  впевненості в собі та прийняттю себе.  Це є шляхом до вирішення проблем та досягнення мети. Впевненість в собі може означати, що людина є цілісною та розглядає себе без оцінок.

     Впевненість у собі означає приймати свій страх та реагувати на нього, наприклад, дозволяти йому бути до того часу, доки він сам не пройде. Мені це робити легше в терапевтичному трансі. Коли в мене виникає страх або занепокоєння, я з'єдную разом великий та вказівний палець і переношусь на 30 секунд під дерево бузку та дихаю його ароматом, цей бузок ріс на переддвір'ї будинку мого дитинства. Або ж бачу вираз очей Мілтона Еріксона, або думаю деякий короткий час про те, що дехто дійсно мене любить. І тоді я йду і роблю те, що маю робити.

CK:Що ви думаєте про те, що є люди, яких можна чи не можна загіпнотизувати? Чи можна загіпнотизувати будь-кого? Наскільки варто довіряти шкалам гіпнотизованості, чи використовуєте ви їх?

JPF: Я вважаю, що більшість людей постійно входять та виходять з трансу. Також більшість людей багато годин перебувають в стані свідомості, які дехто називає станом гіпнотичним. Я вважаю, що шкали гіпнотизованості є доцільними, коли людина хоче зрозуміти феномен гіпнозу. Думаю, що людина в різні періоди досягає різних гіпнотичних рівнів. Кожний має свій спосіб входження в транс. У когось до цього є більший талант, у порівнянні з іншими. Думаю також, цьому можна навчитися. Я не використовую формальну шкалу гіпнотизованості. Я пробую дуже ретельно спостерігати, як хтось входить в свій транс, і потім його утилізую.

CK: Ви разом з Кай Томпсон (Kay Thompson) досліджували терапевтичні мовленнєві  техніки, що базуються на роботі М.Еріксона. Що Ви можете про це розповісти?

JPF: Ми працювали з терапевтичними мовленнєвими техніками на наших семінарах, зокрема, з  точністю слів. Метою є розвиток мовленнєвого досвіду, який в дійсності визначає наше сприйняття реальності. Увага до мовлення в розвитку це також увага до власного мовлення. Розвиток нашого мовленнєвого досвіду звільняє нас від обмежень нашого мислення. Гра слів, каламбури послаблюють стійкі асоціації та сприяють креативності, розвивають наш розум та почуття та, разом з цим,  досвід нашого Я.
 Кай проводила руйнуючу стереотипи роботу з терапевтичними мовленнєвими техніками, інтонаціями, голосністю, каламбурами, жартами, анекдотами, версіями, послідовностями слів, протилежностями, римами, синонімами, відмінностями, спростуванням та використанням мовленнєвих прикрас, які розтоплюють наші заморожені асоціації, для того, щоб включити креативну свідомість на різних рівнях. Вона використовувала подвійне значення, подвійний зв'язок, алітерації - маленький раціон з того, що тобі потрібно покласти на свою тарілку. Вона могла тобі прямо подивитися в обличчя своїми ясними блакитними очима, обличчя, яке нічого не виражає, і тобі своїм кращим спокійним Пітсбурзьким акцентом витягнути з твоєї голови ідеї і почуття ще до того, як твоє розуміння здивується  новим дивовижним перспективам, увійде чи порине у новий досвід, і ти відчуєш голод та смак до більшого. На наших тренінгах ми увесь час грали з використанням мовлення, постійно усвідомлюючи його різні способи й засоби та те, як ведуть свідомість та  несвідоме при цьому свій спільний танець.

CK: Що б ви могли порекомендувати практикам, які зацікавлені у розвитку своїх професійних мовленнєвих навиків?

 JPF: В якості діагностичного інструменту я ретельно спостерігаю перебіг мовлення, разом зі словами, які використовуються людиною. Цьому я вчилася у Еріксона та у Кай, також у Вірджинії Сатір. Вірджинія  могла у власному стилі переходити в мовленні від пасивного модуса до активного, від обмежувального - до розвивального. Вона мала здатність, немов зі своєї сукні, дістати щось, що  перетворювало застигле слово у потік ідей. Її думки завжди були пов'язані з  можливостями. І вона їх використовувала з неймовірною силою і завжди перемагала. Це можливо лише в такому стані свідомості, яке Еріксон називав трансом і яке  Еріксон та Вірджинія могли легко викликати. Ле Шан посилався на "міфічну область свідомості". Думаю, це щось подібне. Фельденкрайз входив в цю область, використовуючи дотик. Він говорив при цьому про патерни рухів та викликав за допомогою цього точне знання внутрішнього досвіду рухів. Це знання чи "усвідомлювання" звільняє від обмежень рухових патернів, для того, щоб рухи можна було реорганізувати. Мовлення може бути словом чи дотиком, або може виражатися двома людьми, які рухаються разом у просторі і часі й дійсно переживають трансформацію у цій солідарності. Я б рекомендувала психотерапевтам ретельно і з великою увагою відслідковувати реакцію клієнтів на власні слова.  Ви маєте грати зі словами зацікавлено та радіючи й дізнаватись, яким чином мовленнєвий досвід поглиблюється або  обмежується.

 

 переклад О.Тохтамиша